תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

יישוב יהודי מימי בית שני התגלה השבוע בבנימין

1/09/2022
קרדיט: שחר כהן (הגדל)
קרדיט: שחר כהן

בתום חודש חפירות בתל תבנה שנערכו על ידי אוניברסיטת בר אילן בסיוע מועצה אזורית בנימין ליד היישוב נווה צוף, נחשפו ממצאים רבים מתוך עיר קדומה ששימשה לבירת המחוז בסוף תקופת הבית השני.

בין היתר נחשף באתר מקווה גדול, שהיה ככל הנראה מקווה ציבורי, כלי חרס שלמים, עצמות ומטבעות מתקופות שונות, וביניהן מהתקופה הסלבקית, החשמונאית, תקופת הנציבים ומהמרד הגדול. אחת המטבעות שנמצאו היא מטבע נדירה מתקופת המרד הגדול, שעליה נכתב "שנת שתיים לחירות ציון".

תל תמנה הוא מהתלים הגדולים בהר המרכזי של מדינת ישראל. מיקומו של האתר לצד אחת הדרכים הראשיות העולות מן השפלה אל ההר ולצד עמק פורה משופע במעיינות, משכו למקום מתיישבים למן תקופת הברונזה הקדומה ועד ראשית התקופה העות'מאנית.

על אף גודלו וחשיבותו - האתר טרם נחפר עד לחודש האחרון, והמידע אודותיו הוא מסקרים ארכיאולוגיים וממקורות ספרותיים. לפני מלחמת ששת הימים, המקום הפך לגבעת תחמושת ירדנית, ועד היום נמצאים במקום תעלות קשר אשר שימשו את צבא ירדן. 

החפירה נערכה מטעם המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן בהובלת ד"ר דביר רביב שאמר כי ״מחקר ממצאי החפירה ישפוך אור על תולדות האזור והתרבות החומרית של תושביו במגוון תקופות ובמיוחד על התקופה הרומית הקדומה עת שכנה בתל - תמנה אחת מבירות המחוז של יהודה".

המועצה האזורית בנימין משקיעה בתחום המורשת והארכיאולוגיה, ובתל תיבנה שותפה לפרויקט החפירה ולשימור המקום. ראש המועצה האזורית בנימין, ישראל גנץ: ״כאן במרכז בנימין, מרכז הארץ נחשפה עיירה יהודית מבוססת שהייתה אבן שואבת על אם הדרך לירושלים. מרגש לגעת בחרסים ובשרידים ובעצם לגעת בשורשים ובמורשת שלנו. אנחנו זוכים להמשיך כאן את אבותינו.

התגליות האלה הן תשובה לכל מי שמפקפק בצדקת הדרך ובנוכחות שלנו כאן ובכל ארץ ישראל."

בתמונה: מטבע של הנציב פסטוס - צד א - כתובת יוונית נרונוס (נרון קיסר) מוקפת בזר 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד