תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מחנה קיץ לפליטים מאוקראינה : ״לראשונה מזה חצי שנה שחייכתי״

1/09/2022
הגדל


בתחילת החודש התקיים בהרי האלפים בצרפת מחנה קיץ למאה פליטים מהקהילות היהודיות באוקראינה. זהו מחנה קיץ ראשון מסוגו שמקיים ארגון ישראלי מאז פרוץ המלחמה שנועד לתת הפוגה אך גם מידע מעמיק ואפשרות להתחבר לישראל מרחוק לפליטים שיצאו מהקהילות היהודיות באוקראינה ומתגוררים בחצי שנה האחרונה ברחבי אירופה.

למחנה שנמשך כשבוע ימים  התקבצו מאה פליטים, בתוכם משפחות עם ילדים קטנים וסטודנטים שהגיעו מכל רחבי אירופה: ציריך, סלובקיה, בודפשט, גרמניה, ואפילו קפריסין.

מחנה הקיץ אורגן על ידי ארגון המדרשה הציונית שהפעילה במשך שנים מערך מחנות במדינות בריה"מ לשעבר  כמו אלו ולהם הניסיון והצוות המתאים, ובשיתוף עם ועד רבני אירופה ומועצת יש"ע. זהו צעד נוסף ומשמעותי של אגף אירו אסיה במועצת יש״ע שפועל בחצי השנה האחרונה ללא הפסקה במטרה לסייע ליהודי אוקראינה ולקלוט אותם ביישובים ביהודה ושומרון.

את המחנה הוביל ויזם שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון וראש דסק מזרח אירופה במועצת יש"ע שסיפר: "קיבצנו מקצוות שונות של אירופה את הסטודנטים והמשפחות היהודיות שברחו מאזורי המלחמה באוקראינה ומתגוררים כעת כפליטים במדינות באזור. המחנה הזה מהווה עבורם אי של יציבות. אחת המשתתפות ניגשה אלי ואמרה לי: "לראשונה מזה חצי שנה שאני מחייכת" - וזה אומר הכל. המשתתפים  חוו במחנה גם חוויה יהודית, גם ציונית, וגם חוויה אנושית פשוטה שמוציאה אותם מהתופת וקשיי היום יום. משימתנו העיקרית בחמישה ימים הללו הייתה לפתוח בפניהם את הדלת למדינת ישראל, לקרב אותם ולספר להם שביהודה ושומרון מחכים להם. אני מודה לשותפים שעזרו לארגן ולממן את הימים הללו ובייחוד למועצת יש"ע שהתגייסה למהלך הזה של קליטת יהודים ביישובי יהודה ושומרון ובעצם גם כאן מקיימת פעילות של הסברה ועידוד קליטת מתיישבים חדשים לאזורים שלנו."

נאמן הדגיש ואמר: "מעבר להכול, מדובר כאן במעשה אנושי ויהודי ממדרגה ראשונה, אנחנו עסוקים בזה וזה הדבר היחידי שמנחה אותנו."

לקריאה נוספת אודות מחנה הקיץ :

ערוץ 7

ישראל היום

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד