תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

נתונים חדשים על מחדל הבטיחות בכבישי יהודה ושומרון

5/07/2022
הגדל

בשבוע שעבר התקיימה בוועדת הכלכלה בכנסת ישיבת מעקב אחר הטיפול בתאונות הדרכים ביהודה ושומרון. בוועדה השתתפו נציגי משרד הבטחון, שרת התחבורה מירב מיכאלי, המשטרה, מועצת יש"ע, מנכ"ל המשרד לביטחון פנים ואנשי המקצוע ממשרדי הממשלה הרלוונטיים. יו"ר הועדה ח"כ מיכאל ביטון הציג את המחדלים והליקויים ודרש טיפול מהיר ומלא לשמירה על חיי אדם, וח"כ אורית סטרוק שיזמה את הדיון הציגה דו"ח חמור של מרכז המידע בכנסת על מחדלי האכיפה באזור עם נתונים קשים. שיעור התאונות הקטלניות בהם מעורבים תושבי הרשות הפלסטינית הוא גבוה במיוחד ועומד על 14%, בעוד השיעור של תאונות קטלניות בהם מעורבים ישראלים עומד על 5% בלבד. עד סוף שנת 2021 הצטברו קרוב ל 410,000 קנסות שהוטלו על תושבי הרשות הפלסטינית ולא שולמו. מדובר על 75% מהקנסות שלא משולמים ופוגעים בהרתעה ובאכיפה.

דויד אלחייני, יו״ר מועצת יש״ע וראש מועצה אזורית בקעת הירדן אמר בוועדה: ״אוכלוסיית יהודה ושומרון הכפילה את עצמה בעשור האחרון אבל משטרת ישראל הורידה את נוכחותה ב30 אחוז, זו שערורייה. השוטרים שנמצאים בשטח עושים את מירב מאמציהם אך זו טיפה בים. המדינה חייבת להתעורר ולשנות אסטרטגיה, רק תכנית מדינית רחבת היקף תצליח למנוע את הקורבן הבא.״

בשנים האחרונות קידמה מועצת יש"ע את תוכנית האב לתחבורה בפיתוח כבישים ותשתיות בטיחותיות, אולם אין מערכת מידע מסודרת אודות הנהגים תושבי הרשות הפלסטינית שנוסעים בכבישים ועוברים על החוק. אלחייני דרש מהמשרד לבטחון פנים להגדיל את כוח אדם וניידות תנועה ולייצר מערכת אכיפה אפקטיבית. 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד