תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

נשיא המדינה, יצחק הרצוג בכנס יהודה ושומרון: "חלק גדול מההיסטוריה של עם ישראל נמצא ביהודה ושומרון."

16/03/2022
הגדל

בשבוע האחרון התקיים המפגש השלישי והאחרון של הכנס ""Judea and Samaria Virtual Mega Event , בהשתתפות נשיא המדינה יצחק הרצוג. המפגש עסק בשימור המורשת והאתרים הארכיאולוגיים באזור יהודה שומרון ובקעת הירדן והרס העתיקות והאתרים ההיסטוריים באזורים אלו. 

בקהל נכחו מאות אנשי מפתח מהקהילות היהודיות ואמריקאים מרחבי ארצות הברית. במפגש זה דיברו גם חה"כ עמיחי שיקלי, ראש מועצת בנימין ישראל גנץ, מנכ"ל מועצת יש"ע יגאל דילמוני, דן אילוז מנהל הפעילות בישראל של ארגון ציוני אמריקה, נציגת ארגון "שומרים על הנצח", ארכיאולוגים מישראל ומארה"ב שפרסו בפני המשתתפים את תמונת המצב הנוכחית אודות ההרס הרב שנעשה באתרי המורשת על ידי שודדים רובם תושבי הרשות הפלסטינית.

בכנס נאם נשיא המדינה יצחק הרצוג שבירך את הקהל ואמר: ״חלק גדול מההיסטוריה של העם היהודי בארץ זו מושרש בגבעות ובעמקים של יהודה ושומרון. כאן חיו ונקברו אבותינו, כאן יהושוע הוביל את בני ישראל לארץ, כאן דוד המלך החל את מלכותו, נביאינו הפיצו את תורתם שאנחנו מלמדים אותה עד היום, ומזכירים בתפילות בכל שבת;  וכאן המורדים היהודים, מהמכבים ועד בר כוכבא - נלחמו על אמונתם ועמם."

הנשיא פנה לאנשי הקהילות בארצות הברית ואמר: "עלינו להסכים להגן על שלמותם של אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים יהודיים ברחבי ארץ ישראל, כמו גם על האתרים ההיסטוריים השייכים לדתות ותרבויות אחרות שהטביעו את חותמם על אזור זה לאורך הדורות. זהו אתגר שנמצא מעבר לכל מחלוקת פוליטית שלא נוגע רק ליהודים או לישראל, אלא משימת הגנה על המורשת של האנושות כולה בארץ הקודש."

לבסוף הנשיא התייחס גם על היחסים של מדינת ישראל עם שכניה ואמר: "אני מתפלל שהרוחות שמנשבות בעקבות הסכמי אברהם, יובילו אותנו לעתיד של שלום ויחסים יציבים ומשותפים ביננו לבין שכנינו."

ראש המועצה האזורית בנימין, ישראל גנץ אמר בכנס: "זכינו אחרי שנות גלות ליישב את הארץ המובטחת ובידינו האחריות והחובה המוסרית לשמור על המורשת הזו. אנחנו נתקלים בצד הערבי שרואה לנגד עיניו משימה להרס הנכסים ההיסטוריים האלה בני אלפי שנים, הם פועלים במטרה לטשטש את הקשר היהודי לארצו ומנסים להילחם בהיסטוריה עתיקה. הנזקים שנעשים הם בקנה מידה בינלאומי ובכל יום שעובר הנזק הוא אל חזור."

יגאל דילמוני, מנכ"ל מועצת יש"ע סיכם את שלושת ימי הכנס ואמר: ״זו השנה השנייה שאנחנו עושים אירוע בסדר גודל כזה לקהילות ואנשי מפתח בארצות הברית שפורס בפניהם את תמונת המצב העדכנית על הנעשה ביהודה ושומרון. אנחנו שמחים שגם השנה הכנס עורר עניין רב והצלחנו לחבר אנשים נוספים להתיישבות. זהו צעד נוסף במסגרת המאמץ שלנו לחזק את ההסברה על יהודה ושומרון בעולם. אנחנו מודים לשותפינו לכנס ארגון ציוני אמריקה וארגון "ישראל שלי" ולכל הארגונים שהשתתפו ולקחו חלק בכנס.״

נתראה בשנה הבאה!

לצפייה בשלושת הכנסים לחצו כאן:

מפגש ראשון

מפגש שני 

מפגש שלישי

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד