תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הרס העתיקות ואתרי המורשת ביהודה ושומרון- דיון חרום בכנסת

14/02/2022
הגדל

ביהודה ושומרון יש קרוב ל 3000 אתרים ארכיאולוגים עם מורשת והיסטוריה ארוכת שנים. בשנים האחרונות הופקרו אתרים אלו וב 80% מהם ישנם פגיעות והרס, החל מחפירות ושד וגניבת עתיקות וכלה בהרס מוחלט של ארכיאולוגיה ומחיקת היסטוריה.

ארגון 'שומרים על הנצח' שעוקב ומטפל בבעיה זו ערך דיון חירום בוועדת החינוך בכנסת בנושא הרס העתיקות ואתרי המורשת ביהודה ושומרון. הוצגו שם נתונים מדאיגים על היקף התופעה שמאחוריה עומדים גנבים ופושעים, יחד עם כאלו שמנסים למחוק את ההיסטוריה היהודית מהאזור.

לדיון זה הוזמן מנכ"ל מועצת יש"ע שהציג בפני חברי הוועדה את חומרת הבעיה ואת הפתרונות הדרושים כדי לפתור אותה.
במהלך דבריו אמר מנכ"ל מועצת יש"ע יגאל דילמוני: "בגלל פערי החקיקה בין ישראל הקטנה ליהודה ושומרון, נוצרה באזור חצר אחורית שמאפשרת לפושעים לפעול... הרשות הפלסטינית היא לא הפתרון, היא הבעיה. אי אפשר לסמוך על הרשות הפלסטינית שתשמור על העתיקות, ולא רק על העתיקות שלנו, אלא גם על עתיקות של עמים ודתות אחרות. אנחנו חייבים לעמוד בקריטריונים של אמנות בינ"ל לשמירה על ארכאולוגיה שמדינת ישראל חתומה עליהם. לצערנו זה לא קורה בפועל, ובכל יום נבזזים ונהרסים אתרי מורשת בכל רחבי יהודה ושומרון. צריך לייצר אכיפה אגרסיבית כלפי מי שהורס ובוזז עתיקות, יחד עם פיקוח וטיפול משפטי נחוש. זה יהיה את המענה ההוגן."

לצפייה בדבריו המלאים של מנכ"ל מועצת יש"ע בוועדת החינוך בכנסת  

לצפייה בכתבת תחקיר מקיפה שיזמנו בנושא ששודרה בערוץ 13 צפו כאן

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד