תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

צמצום פערים ברפואת נשים ביהודה ושומרון

17/01/2022
הגדל

ביום שני, ה10 בינואר,  התקיים דיון חשוב בוועדת הבריאות בכנסת בעניין המחסור במרכזי רפואה דחופה לנשים ביהודה ושומרון. את הדיון יזמה חה"כ עידית סילמן לאור פניות של תושבות האזור והצגת המצוקה הקיימת בנושא.

במהלך הדיון, עלו נשים שונות תושבות השומרון שסיפרו את סיפורן האישי.אחת הנשים סיפרה שלמרבה הייאוש, נאלצה לעצור את טיפולי הפוריות שלה בשל הנסיעות הארוכות שהתישו אותה. אישה אחרת סיפרה, שעל אף שאובחנה עם רעלת הריון, העדיפה להישאר בבית ולא לנסוע כפי שהתבקשה למוקד רפואה דחופה מפני שלא יכלה לשאת בנסיעות הארוכות.

אל הוועדה הוזמן יגאל דילמוני, מנכ"ל מועצת יש"ע שהציג את נתוני האזור:  גידול האוכלוסייה ביהודה ושומרון עומד על ממוצע של 3.8% , ויש בין 7000 ל9000 לידות בכל שנה. רק סביב כביש 5, באזור השומרון, מתגוררות 35 אלף נשים ונערות ולאף אחת מהן אין מענה הולם לרפואה דחופה בענייני רפואת נשים. כך לדוגמה, תושבת שמתגוררת באריאל ושהריונה מוגדר כהריון בסיכון, נאלצת לנסוע לכל בדיקה לרופא/ת הריון בסיכון למעלה משעה. אישה שעוברת טיפולי פוריות ומתגוררת ביהודה ושומרון, צריכה לנסוע לטיפולים במרכזים שנמצאים רק בתחומי הקו הירוק. גם העלייה בתנועה בכבישי האזור והפקקים הכבדים מכבידים מאוד על כל נסיעה, ובעיקר בנסיעות לנשים בהריון או הנדרשות לטיפולים שונים.   

דילמוני הודה ליו"ר הוועדה ולחה"כ אתי עטיה, חה"כ מיכל וולדינגר, וחה"כ טניה מזרסקי על שהעלו את הנושא החשוב לסדר היום וביקש מהן שימשיכו לפעול בנושא מול קופות החולים עד שתתוקן העוולה.

בדיון השתתפו נציגי קופות החולים ששמעו את הדברים והבטיחו להתחיל לפעול בנושא.

יו"ר הוועדה ח"כ סילמן העלתה פתרון על הקמת מרכז משותף לקופות החולים והבטיחה לדחוף נושא זה בכל דרך. 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד