תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הפרצות בגדר הביטחון והפקרת ביטחונם של נוסעי כביש 55

16/12/2021
הגדל

לפני כשבועיים התכנסה בכנסת הועדה לביטחון הפנים יחד עם ועדת חוץ וביטחון לדיון משותף בנושאים: הפרצות בגדר הביטחון וכניסת השב"חים ובהפקרת ביטחונם של נוסעי כביש 55.

לדיון הגיע מנכ"ל ממועצת יש"ע וראשי המועצות ביהודה ושומרון שנפגעות מדי יום ממחדלים אלו: יגאל להב, ראש מועצת קרני שומרון; חננאל דורני, ראש מועצת קדומים; שי רוזנצוויג, ראש מועצת אלפי מנשה; ויוחאי דמרי, ראש המועצה האזורית הר חברון.

ראשי הרשויות הציגו את הבעיות החריפות באזור ודרשו מחברי הכנסת ומנציגי הצבא והמשטרה לטפל בדחיפות בנושא.

חננאל דורני, ראש מועצת קדומים: ״ישנה הפקרות בעניין השב״חים. מי שרוצה להבין את מצוקת התושבים מוזמן להגיע לאיזור המשתלות בשעות העומס ולראות את אלפי השבחים חוצים באין מפריע, הפקקים שהם יוצרים ותאונות הדרכים מהווים מכה רצינית. נדרשת התערבות דחופה של כל מערכות הביטחון ובראשם הצבא, כי מדובר פה במגה אירוע שמשפיע על כל המדינה.

בעניין כביש 55 התייחס דורני ואמר: ״לא מדובר כאן בפגיעה באיכות חיים ובטיחות, אלא בפגיעה בביטחון של התושבים.״

יגאל להב, ראש קרני שומרון אמר: ״מדובר בהזנחה של מעל ל40 שנה, האוכלוסייה ביו״ש גדולה פי 6 מהאוכלוסייה של הנגב, כולל באר שבע. סביב כביש 55, מתגוררים יותר תושבים מאשר באיזור השרון. לא ייתכן שלא יהיה להם כביש דו נתיבי אחד ואף לא ילדה אחת מכביש 6 מכיוון מזרח. הדבר מצביע על חוסר ההבנה בצורכי האוכלוסייה ממזרח לכביש 6. בעניין התחבורה הציבורית, שוחררו לאחרונה עשרת אלפי רישיונות עבודה בישראל, כאשר להסעתם נדרשים כ-500 אוטובוסים. בפועל, לא נוסף אוטובוס אחד - דבר הגורם למרבית התושבים להישאר בתחנות בכפר סבא ובפתח תקווה או לנסוע בטרמפים מסוכנים, כשהמראות מהאוטובוסים מזכירים תנאים של עולם שלישי.

הועדה צריכה להציג פתרונות ולא רק בעיות וזה מה שאנחנו מצפים מהם.״

יוחאי דימרי, ראש המועצה האזורית הר חברון אמר: "סוגיית המעברים זהו כאוס בלתי נסבל שהמדינה חייבת לקחת עליו אחריות. אי אפשר לאפשר 100,000 היתרי עבודה ,ולהגדיל ב10% מדי שנה מבלי לקחת אחריות על התשתיות הישנות שנבנו לפני 25 שנה. זהו עלבון וזלזול בכל מי שמשתמש במעבר. במשך שנים אנו זועקים את זעקת התושבים.

חובה להשקיע בהחלטה אסטרטגית ביצירת מעברים חדשים שיפצלו את המעבר הרכוב מהמעבר הרגלי, בתשתיות הכבישים, חניות תחבורה ציבורית ועוד כדי לאפשר חיים נורמליים.

כל מי שישקיע רק בתיקון  הגדר, או החלפתה לחומה, או השקעה באכיפה שידע שזהו פלסתר בלבד. מבלי לפתור את הבעיה האמתית של בעיית התשתיות, זו ברכה לבטלה."

בסיום הדיון, סיכם יגאל דילמוני, מנכ״ל מועצת יש״ע: ״בזמן שהדיון מתנהל כאן כבר נזרקו אבנים בשלושה מוקדים בארץ. חייבים להתעורר, לזורקי האבנים והבקתבים הערבים יש היום יותר תעוזה, והפרצות בגדר מחזקות את חוסר ההרתעה.  נדרש תגבור של כוחות הביטחון באזור.

זוהי מכת מדינה ואנחנו מבקשים מחברי הכנסת לשלב כוחות בעניין.״

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד