תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כפר ים

ישוב קטן של תנועת "אמנה" המוגדר כ"התיישבות בודדים" ומכאן שמו. לישוב הייתה חשיבות אסטרטגית ממעלה ראשונה בשל שליטתו על ציר החוף ועל אזור "המואסי". בחלקו הדרומי נמצא תל עתיק: תל ג'נאן שהיה מיושב בתקופת הברונזה ובתקופת הברזל.


תאריך עליה לקרקע: 1983

תאריך הגירוש: 18.8.05

מספר תושבים:התיישבות בודדים.
 
מיקום קודם:  על חוף הים ממערב לנווה-דקלים

מיקום נוכחי: אפרת
 
מאפיינים ייחודיים ואופי הקהילה:  ישוב קטן של תנועת "אמנה" המוגדר כ"התיישבות בודדים" ומכאן שמו. לישוב הייתה חשיבות אסטרטגית ממעלה ראשונה בשל שליטתו על ציר החוף ועל אזור "המואסי". בחלקו הדרומי נמצא תל עתיק: תל ג'נאן שהיה מיושב בתקופת הברונזה ובתקופת הברזל.

תעסוקת התושבים:התושבים התפרנסו מחקלאות בחממות מתקדמת, ומקצועות חופשיים.

קצת היסטוריה: הישוב הוקם בשנת 1983 בתחומו של כפר נופש נטוש של קציני הצבא המצרי על ידי שתי משפחות. בשנת 1985 הצטרפה משפחה נוספת שהתיישבה בחלק הדרומי של הישוב ובשנת 1996 התיישבה משפחה רביעית בתל ג'נאן עצמו.

תהליך הגירוש:  בימי הגוש האחרונים התגוררו במקום בני משפ' יצחקי, עשרות בני נוער שהגיעו לחזק את המקום, וכעשרה משפחות נוספות ביניהן משפחתה של נדיה מטר מנהיגת תנועת "נשים בירוק", דרמה גדולה התרחשה ביישוב, שנחשב לאחד ממעוזי ההתנגדות,תושבי המקום התבצרו עם נשק על גג ביתם של משפחת יצחקי, בצהריים הגיעו כוחות צה"ל ומשטרה גדולים וכיתרו את שירת הים וכפר ים. התושבים שרפו צמיגים וחפצים נוספים בשערי הכניסה  חלק מהתושבים יצאו לים ברפסודות כדי לעצור את ספינות הדבור של חיל הים. בהמשך הגיע למקום צוות מו''מ מטכ''לי שהגיע להסדר עם אריה יצחקי, זמן קצר לאחר מכן החל בולדוזר לפרוץ את המחסום שהוצב לפני הבית, ו-50 חיילים וחיילות פרצו פנימה ופינו תוך התנגדות את המתבצרים .

היום:  משפ' יצחקי, המשפחה המרכזית בכפר ים עברה לאחר הגרוש לאפרת שבגוש עציון.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד