תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כרם עצמונה

הישוב הצעיר ביותר בגוש קטיף, היישוב החל את דרכו בתמיכה מלאה של יישוב האם עצמונה, וגרו בו מבני עצמונה. עם השנים ''הרימו את הכפפה'' אברכים מישיבת תורת החיים שפיתחו את היישוב וביססו אותו. התושבים לקחו אט אט עצמאות על ניהול היישוב.


תאריך עליה לקרקע : תש"ס, 2000

תאריך הגירוש: 17.8.05

מספר תושבים : 15 משפחות 50 תושבים.
 
מיקום קודם: דרום גוש קטיף, סמוך לישוב בני עצמון.

מיקום נוכחי:יד בנימין, ישובי יש"ע השונים
 
אופי הקהילה:  קהילה צעירה, תורנית.
 
מאפיינים ייחודיים:הישוב הצעיר ביותר בגוש קטיף, היישוב החל את דרכו בתמיכה מלאה של יישוב האם עצמונה, וגרו בו מבני עצמונה. עם השנים ''הרימו את הכפפה'' אברכים מישיבת תורת החיים שפיתחו את היישוב וביססו אותו. התושבים לקחו אט אט עצמאות על ניהול היישוב.
 
קצת היסטוריה: בין הישובים מורג ועצמונה מצוי שטח של אלפי דונם שהיה פנוי מהתיישבות יהודים. בשטח זה השתרעו עד לפני עשור כרמים של עצמונה. בקיץ תש"ס עלתה קבוצת בחורים, בני הדור השני של הישוב עצמונה, ויזמה קייטנה בשטח - "קייטנת כרם עצמונה" תשס"א, עלו לכרם שתי המשפחות הראשונות שהתגוררו במכולה. בט"ו בשבט תשס"א התקיים טקס העלייה לקרקע למספר קרוואנים שהוצבו במקום. בכך נקבע רצף התיישבותי בין מורג לשאר גוש קטיף
 
תהליך הגירוש:
בצהריים הגיעו כ-700 חיילים ושוטרים ליישוב שנחשב לאגוז קשה לפינוי, נציגי היישוב פנו למפקד הכוח, נצ"מ אבשלום פלד, והציעו לו פשרה, לפיה הם לא יפונו היום בכוח, אלא יסכימו להתפנות מרצון ביום ראשון. ואולם ההצעה נדחתה.התושבים פונו בכוח מבתיהם כשכמה משפחות תלו על עצמן טלאי צהוב ויצאו בידיים מורמות, כשבויי מלחמה.
היום
לאחר הגרוש עברו 15 משפחות להתגורר ביד בנימין למתחם של ישיבת "תורת החיים" ועוד שש משפחות עברו חלקם ליצהר וחלקם עברו להתגורר בישובים השונים. 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד