תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

דוגית

הגרעין הראשוני מנה שלוש משפחות שהחליטו לקשור גורלם עם הים. שם הישוב משקף את אופיו המיוחד של הישוב - דוגית היא סירה קטנה.


תאריך עליה לקרקע: 1990

תאריך הגירוש: 15-17.8.05

מספר תושבים: 20 משפחות, 70 נפש
 
מיקום קודם: צפון חבל קטיף, סמוך לניסנית.

מיקום נוכחי: בוסתן הגליל
 
אופי הקהילה: ישוב קהילתי חילוני.

מאפיינים ייחודיים: הגרעין הראשוני מנה שלוש משפחות שהחליטו לקשור גורלם עם הים. שם הישוב משקף את אופיו המיוחד של הישוב - דוגית היא סירה קטנה.
תלמידי התיכון המשיכו בדרכי האבות ורובם ולמדו בבית הספר הימי.

תעסוקת התושבים: מקור התעסוקה העיקרי של התושבים היה הים ומה שסביבו: שירותי הצלה, בריכות דגים, חקלאות ימית, שירותי תיירות, מסעדות דגים ועוד. חזונם של התושבים היה להתפתח בכיוון זה, וליצור אתר נופש ייחודי של תיירות ודייג.
קצת היסטוריה: בשנת תשמ"ב (1982) החליטה ממשלת ישראל על הקמת שלושה ישובים בצפון רצועת עזה. אחת משלושת הישובים הללו הוא הישוב "דוגית" העלייה לקרקע החלה בשת תש"ו (מאי 1990) הגרעין הראשוני מנה שלוש משפחות שהחליטו לקשור גורלם עם הים.
 
תהליך הגירוש: התושבים שקיבלו צווי פינוי, נאלצו לעזוב את בתיהם, בתים מדהימים ביופיים וגודלם, כשדחפורים ממהרים להרוס תוך יממה את הווילות, המרפסות הפונות לים, ואת החלום שביקשו התושבים להקים במקום.
 
היום: לאחר הגרוש - קבוצת משפחות מדוגית עקרה צפונה ליישוב בוסתן הגליל. על אף שזהו פתרון שהוצע בידי המנהלת התושבים טרם קיבלו קרקעות לחקלאות ולבנייה, והחקלאים גם כאן מובטלים.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד