תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חומש

היישוב הוקם תחילה בשנת 1978 כהיאחזות נח"ל בשם "מעלה נחל", ונוסד כיישוב אזרחי בשנת 1980. בזמן אינתיפאדת אל אקצה עזבו כמחצית מהמשפחות את היישוב. כדי לחזק את היישוב הגיעו תושבים דתיים לישוב ואף נוסדה בו ישיבה, וחומש הפך לישוב דתי-חילוני מעורב.


תאריך עליה לקרקע 1980נזכור ונחזור
תאריך הגירוש:
22.8.05
מספר תושבים:  נכון לשנת 2005 מנה הישוב כ-70 משפחות
 
מיקום קודם:  על כביש מספר 60, צפונית לשבי שומרון
מיקום נוכחי: יד חנה, שבי שומרון.
מקור השם: היישוב נקרא על שם חמישה כפרים שהיו קיימים באזור בתקופת התלמוד והמשנה ושמו היווני נשתמר בשם הכפר הערבי אל-פנדקומיה (פנטה זה חמש ביוונית).
 
אופי הקהילה: קהילתי חילוני במקור ומגוון בזמן ההתנתקות.
 
מצב ביטחוני: אחרי ארבע שנים וחצי של אינתיפאדה,חייבה כל נסיעה ליישוב הצטיידות בשכפ"ץ ובקסדה, ובמרבית המקרים הסתיימה הנסיעה על הכביש המוליך לחומש בזריקת אבנים או בקבוקי תבערה לעבר כלי הרכב.
 
קצת היסטוריה: היישוב הוקם תחילה בשנת 1978 כהיאחזות נח"ל בשם "מעלה נחל", ונוסד כיישוב אזרחי בשנת 1980. בזמן אינתיפאדת אל אקצה עזבו כמחצית מהמשפחות את היישוב. כדי לחזק את היישוב הגיעו תושבים דתיים לישוב ואף נוסדה בו ישיבה, והוא הפך לישוב דתי-חילוני מעורב.

הגירוש: כ-800 איש פונו מחומש ביום הפינוי, המתיישבים התבצרו במוקדים שונים בישוב.
מאמצים גדולים נדרשו כדי לפנות את ישיבת "הר שלום", בה התבצרו עשרות בני אדם: הכוחות פרצו את הדלת הראשית תוך שהמתיישבים משליכים לעברם שמן ומים, ולאחר מכן פינו בכוח את המתבצרים. בני נוער רבים ישבו על רצפת הישיבה שלובי ידיים, ופרצו בבכי.

זירה קשה נוספת הייתה הקומה השנייה של מבנה נטוש בו התבצרו 28 נערות, שנקשרו זו לזו באמצעות חוטי תיל וצמיגים.  מוקדם יותר פרצו כוחות הביטחון לבית בו התבצרו כ-100 נערות. וממבנה נוסף פונו 40 נערים שהתבצר בו.. אחד מהתושבים הצית את ביתו במהלך הפינוי.
 
היום: 30 משפחות ביד חנה, 6 משפחות בשבי שומרון.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד