תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מצפה יריחו

28/10/2018

עשרים דקות מירושלים, ובדרך הביתה אתה וגובה פני הים יורדים בעיקולים שבכביש ירושלים ים המלח, בדרך מעלה חיוך כשגמל על הכביש בוהה בך, ומגיע הביתה למקום בו כולם מכירים את כולם, למרות שהישוב כבר גדול.


מספר תושבים: 450 משפחות
מיקום: מדבר יהודה, כ-20 ק"מ מזרחית לירושלים, על הדרך היורדת לים המלח.
מקור השם: ישראל בחנייתם מעבר לירדן לפני כניסתם לארץ, צפו אל הרי מדבר יהודה ויריחו באזור הישוב.
שנת הקמה:1977
 

כתובת: מצפה יריחו ד.נ ערבות יריחו 906512
טלפון: 02-5353613            
פקס
:  02-5354530
אי מייל: m_yeriho@zahav.net.il


 חינוך

בית ספר

ביה"ס מצפה יריחו הינו תתמ"ד - תלמוד תורה ממ"ד. ביה"ס נותן מענה משמעותי בלימודי הקודש ובמקביל בכל לימודי הליב"ה. ביה"ס מפעיל תוכניות העשרה רבות בקודש ובחול ואת הכל חורזת תוכנית חברתית ערכית עשירה הבנויה על מהלך השנה כחינוך מתוך אמונה.

גנים וצהרונים

ביישוב יש שבעה גני מועצה ובנוסף גן שפה וגן רגשי. לאחר סיום יום הלימודים בגנים פועלים במבני הגנים צהרונים. מעון היום פועל במבנה קבע לכ-90 ילדים ומתוכננת הרחבה שלו בקרוב.

ישיבה תיכונית וגבוהה: ביישוב יש ישיבה תיכונית וישיבה גבוהה "נתיבות יוסף", בראשות הרב שבתאי סבתו הי"ו. בישיבה לומדים כ- 320 תלמידים ואנשי הוראה, הלומדים בשיטה מיוחדת שפותחה ע"י הרב סבתו, שמטרתה לעבור על כל הש"ס תוך כדי בקיאות והבנה. כמו כן פועל בישיבה כולל הלכה לרבנות.

נוער

ביישוב פועלים רכז ורכזת נוער, שמלווים את הנוער ומפעילים את הנוער בפעילות עשירה ומגוונת, לאורך כל ימות השנה. כמו כן יש פעילות של תנועות נוער.

שירותים ותרבות

ביישוב מס' בתי כנסת מחולקים על פי שכונות היישוב והנוסחים השונים. מקוואות לגברים ונשים, ספרייה גדולה, דואר, משחקייה לילדים עד גיל 7 (מצפעלתון), מגרש כדורגל וכדורסל, חנות יד שנייה, וכן מועדון חברים לשימוש ציבורי ופרטי.

ביישוב חוגים שונים ומגוונים לכלל הגילאים וכן סנדאות, הרצאות ואירועי תרבות . בבתי הכנסת נערכים שיעורי תורה בכל ימות השבוע ובשבתות. מגוון הגמ"חים ביישוב מקרינים על הנתינה הגדולה והאכפתיות הקיימים ביישוב- החל מספרי לימוד, ציוד לתינוק החדש ולאם, ועד לציוד מגוון לאירועים ועוד.

שירותי בריאות

ביישוב קיימות שתי מרפאות הנותנות שירות רפואה לתושבים, לרבות רופאים מקצועיים, בדיקות דם ושירותי טיפת חלב: קופת חולים "מאוחדת" ו"שירותי בריאות כללית".

תעסוקה

כ-20% מתושבי הישוב מוצאים את פרנסתם בתחומי הישוב. מורים בבית הספר ובתלמוד תורה, גננות וסייעות גנים.

באיזור התעשיה של הישוב פועלים: מפעל אלקטרוניקה לייצור מעגלים מודפסים, "המדען הצעיר" - חברה העוסקת ביצור ערכות לימודיות להדגמת תהליכים מדעיים, מפעל מצננים וגלריית עבודה בזכוכית ויטראז'. כמו כן יש בישוב חברות העוסקות בטיולי אופניים ובטיולי ג'יפים וצימרים לאירוח. אנו פועלים באופן נמרץ להקים מבנים נוספים על מנת להרחיב את מעגל המועסקים בישוב. כמו כן אולם "נוף הירדן"- אולם אירועים מפואר עם תצפית נוף מדהים, המשקיפה על ים המלח והרי מואב, בבעלות פרטית. באולם מועסקים רבים מתושבי הישוב בתחומים רבים.

אופי הקהילה:קהילתי, דתי.
תעסוקה: התושבים עוסקים במגוון רחב של עיסוקים: רופאים ואברכים, מתכנתים ומורים, אנשי עסקים ועובדים סוציאליים.
מיוחד: יש בישוב חברה העוסקת בטיולי אופניים וטיולי ג'יפים. מסעדת "נוף הירדן" הצופה על ים המלח, נפתחה השנה.

קצת היסטוריה: הישוב הוקם בשנת תשל"ח (1977). ייעודו של גרעין יריחו היה להתיישב באזור בית הכנסת "שלום על ישראל". בסוכות תשל"ח עלו המתיישבים למקום שיועד להם לכתחילה ביריחו על אדמות מדינה - אבל שר הביטחון דאז לא אישר זאת, והאנשים פונו למתחם מישור אדומים. במהלך חול המועד הגיעו שר החקלאות - אריאל שרון - ועוזרו אורי בראון ז"ל, והמליצו לעלות למקום שנקרא טיבק ריאש, הצופה על יריחו. בתוך כמה ימים עלו התושבים לנקודה ושם נשארו עד עצם היום הזה.
 
תיירות: תיירות ים המלח, שמורת נחל פרת, מנזר מכטירוס, מנזר מר סבא, עינות צוקים, חורבת קומראן, מנזר סנט גמז, אתר השומרוני הטוב, ארץ בראשית, בקעת הורקניה, מדבר יהודה
אקלים: מזג האוויר יבש, עם טמפרטורות גבוהות מירושלים בכמה מעלות במשך כל השנה. עונת החורף נעימה ומתונה, עונת הקיץ חמה. לכל דירה יש מיזוג או מצנן. י
איך מגיעים: כביש – ים ירושלים ים המלח, כביש מס' 1 ,פנייה שמאלה.
לאחר מישור אדומים 15 ק"מ מירושלים 11 דק מכביש הבקעה 
 
 
 
 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד