תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מצפה דני

28/10/2018

כמו בתצפית פנורמית של 360 מעלות ניתן להשקיף מכל פינה על הנופים עוצרי הנשימה המקיפים את הישוב. מדבר יהודה, עמק הירדן, קצהו הצפוני של ים המלח ורכס הרי אדום ומואב מעניקים למתבונן תחושה של חופש אינסופי.


מספר תושבים: 42 משפחות
מיקום: מטה בנימין, צופה ירדן, סמוך למכמש.
מקור השם: על שם דני פרי הי"ד אשר נרצח על ידי  מחבל ערבי
שנת הקמה: 1998

טלפון: 02-5903445 

פקס: 02-5903445

נציג ועדת קליטה: אביטל בן-ישי 050-6554417

מייל : mizpedany@gmail.com

שירותים כללים: כל השירותים הכללים בישוב הסמוך מכמש.
תרבות: בישוב קיימת ספרייה  ופעילות חברתית תוססת ואוירה חברותית במיוחד.
ילדים: משחקיה, ופינת חי.
דת: בית כנסת, מערך שיעורי תורה.
חינוך: במקום מעון, צהרון , וגן ילדים רבי גלאי השאר במכמש הסמוכה 
קצת היסטוריה: בתגובה לרציחתו של תושב מכמש דני פריי, הקימו תושבי מעלה מכמש תצפית על גבעה שכנה, הצופה על ארץ בנימין כולה. שנתיים לאחר מכן ביום החתימה על הסכם ואיי הועלו למצפה שני קראוונים. תושב ראשון התגורר במקום לבדו חצי שנה, תנועת אמנה סיעה בסלילת שבילים בחיבור לחשמל ובהעלאת קראוונים נוספים.

תיירות: מצפה דני. המצפה ממוקם על הגבעה  הגבוהה ביותר באיזור – כ - 635 מטר מעל פני הים.
המצפה  מתוכנן בקפידה על פי כללים סביבתיים ואקולוגים כך שמבני המגורים משתלבים בנוף המדברי באופן מושלם.

נוף והיסטוריה: ממצפה דני ניבט נוף נדיר ביופיו כשספר המדבר של ארץ בנימין פרוס לרגליו. מהמקום ניתן לצפות בירושלים, בים המלח, ובהרי אדום ומואב, למרגלות הגבעה מצטלבות דרכי בנימין שהובילו מיריחו לבית אל בתקופת הנביאים. ממצאים שנתגלו במערות באזור מעידים כי מערות אלה שימשו מקום מסתור לנמלטים בימי חורבן בית שני.

"מאחז" כן או לא? המצפה אינו חורג מאדמות מעלה מכמש, ואף מוגדר פורמלית כשכונה של הישוב אך בשל 20 מטרים של כביש שמחבר את המצפה לכביש אלון, 20 מטרים שאינם בשטח של מעלה מחמש, נחשב המצפה למאחז בפני עצמו.

איך מגיעים: ניתן להגיע למצפה דני בקו מספר 949 העובר בתדירות של 7 פעמים ביום לכל כיוון מירושלים והפוך. כמו כן ניתן להגיע ברכב פרטי דרך כביש 60 ולפנות לכיוון מכמש, הכניסה למצפה נמצאת במרחק של כק"מ אחד צפונית לפני הכניסה למעלה מכמש.
 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד