תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

נתניהו, לתשומת לבך

הגדל

מישהו זוכר את הצונאמי המדיני שהבטיחו לנו פרשנים ופוליטיקאים לפני מספר חודשים? נושא המדינה הפלסטינית אמנם ירד מכותרות מהדורות החדשות, אך יש מי שמנצל בחכמה את השקט התקשורתי בסוגיה כדי להזכיר לראש הממשלה נתניהו את האמת, רגע לפני שהלחץ המדיני מתחדש: מדינה פלסטינית היא סכנה קיומית למדינת ישראל וברית הדמים של פתח-חמאס מחייבת את ישראל להכריז ריבונות על היישובים היהודיים ביו"ש.

"באו"ם יש 192 חברות ועל פי הצפוי, כ-180 מדינות עשויות או עלולות לתמוך במדינה פלסטינית, 5-6 מדינות להתנגד ו-5-6 מדינות יימנעו. לדבר הזה יש משמעות מעשית מאוד ברורה - מבחינת המשפט הבינלאומי ישראל הופכת מכובש לפולש. מה זה אומר? איסור השתתפות במכרזים באיחוד האירופי, הגבלת ייבוא סחורות ומוצרים מישראל (לא רק מהשטחים), וניתוק ישראל מהארגונים הכלכליים של האו"ם. יש לזה משמעות מדינית-כלכלית. במצב כזה לפלסטינים עומדות שלל אפשרויות: הם יכולים לפנות לבית הדין הבינלאומי לבקש לסלק את ישראל, להקים שדה תעופה בינלאומי, להזמין כוחות או"ם להגנתם - אין סוף אפשרויות. נתניהו מתכוון לפתוח במסע נסיעות קדחתני לאירופה ולארה"ב כדי לשכנע אותם לחסום את האפשרות הזאת. אני רק אומר שנדמה לי שעדיף שיסע ליו"ש - זה קרוב - לשכנע את המתנחלים: רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית, הגיע הזמן לחזור הביתה" (פרשן ערוץ 2, אמנון אברמוביץ, אפריל 2011)

ספטמבר עבר חלף וכך גם אוקטובר, נובמבר וכעת דצמבר. 2012 בפתח, והמתנה הגדולה ביותר שמעניק העולם לעם היהודי לרגל "השנה החדשה", זו העובדה שהפרשנויות ההיסטריות שהשמיעו חכמים שונים ומשונים בכלי התקשורת בישראל, לא הצליחו לחצות את האוקיינוס ולהשפיע על מנהיגי המדינות. גם אצל הפלסטינים לא ממש לקחו ברצינות את מהלך הפנייה המרגשת לאו"ם, ובחודשים שחלפו שידרו מנהיגי הרשות הפלסטינית "עסקים כרגיל":

·         ב-27.9 יועץ בכיר של אבו מאזן הכריז על חרם נגד מוצרים ישראלים

·         ב-23.10 הודיעה הרשות שתשלם 5000 דולר לכל מחבל ששוחרר בעסקת שליט

·         ב-5.11 הודיע אבו מאזן שיבנה דירות למחבלים המשוחררים

·         ב-21.12 אבו מאזן נפגש עם המחבלת אמנה מונה ששוחררה בעסקת שליט

·         ב-22.12 אבו מאזן וחאלד משעל נפגשו והודיעו: חמאס מצטרף לאש"ף

גם על הציבור בישראל, למרבה השמחה, לא הצליחו פרשנויות ה"צונאמי" להשפיע. בחודשים האחרונים התמקדה החברה הישראלית במלאכת התיקון הפנימי, דוגמת המאבק החברתי והמאבק לשוויון מגדרי, ונושא המדינה הפלסטינית ירד לו ממרכז החדשות בישראל ובעולם.

אך אסור לתת לשקט לתעתע בנו – הלחץ הבינלאומי על ישראל עוד יתחדש, במוקדם או במאוחר, ולכן טוב עשו שניים מהחברים בממשלת ישראל, שהשכילו לנצל את השעה כדי לומר דברי אמת בקול נחוש וברור שטוב שנשמע כעת, מעט ומאוחר, משלא יישמע כלל.

הראשון הוא שר החינוך, גדעון סער.

במהלך סיור שערך בשומרון ובבנימין לפני כשבועיים, אמר השר ש"הקמת מדינה פלסטינית תהיה מהלך רב סכנות לישראל ומקפצה להמשך הסכסוך מעמדות משופרות לערבים". לדבריו, "ישראל היום קרובה למצב שהיא מוקפת בבסיסי טרור. אסור להגיע למצב שגוש דן יהיה מאוים על ידי שומרון, יהודה ובנימין. לא נסכן את ביטחון ישראל על בסיס תפיסות מופשטות, אשליות ומשאלות לב לא מציאותיות".

השני הוא שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ.

בשבוע שעבר העניקו ראשי המועצות ביהודה ושומרון את אות יקיר ההתיישבות לשר כץ. באירוע לכבודו בקרני שומרון, אמר השר: "אבו מאזן מחבק קרוב קרוב את חאלד משעל ואני אומר חד משמעית: אם הדבר יקרה ויקימו ממשלת רצח בע"מ, מדינת ישראל חייבת באותו רגע לנתק כל מגע מהישות הזאת ולהחיל את הריבונות והחוק הישראלי על כל ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון".

לפני שנתיים וחצי בדיוק נשא ראש הממשלה נתניהו נאום באוניברסיטת בר אילן ובו הצהיר על נכונותו להקים מדינה פלסטינית. טוב יעשה נתניהו אם יתפנה כעת, כשהלחץ המדיני בנסיגה, להאזין לשריו הבכירים, להפנים את תובנותיהם, להכריז באומץ על פקיעת תוקפה של ההתחייבות המיותרת וחסרת התכלית שהעניק, ולהודיע: מדינה פלסטינית לא תקום
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד