תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

טעות לעולם חוזר

הגדל

אוזלת ידם של ראש הממשלה נתניהו ושר הבטחון ברק היא שאפשרה את הרס שלושת הבתים בתחילת השבוע במגרון. מדובר בממשלה חלשה שאין לה האומץ להילחם על זכותה ההיסטורית והמשפטית לבנות ביהודה ושומרון, בעוד שהיא עומדת חסרת אונים אל מול מכת המדינה של בניה בלתי חוקית במגזר הבדואי. הממשלה הזו בנתה מעט, הקפיאה הרבה וכעת היא גם הורסת בתי יהודים. ראש הממשלה נתניהו, שנפל עם ממשלתו הראשונה בעקבת הסכמי וואי, עושה זאת שוב ופונה אל הדרך הלא נכונה, כשגבו אל בוחריו.

 

ביום ראשון האחרון אמורה הייתה ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו להצביע בעד החלטה "לפעול באופן מואץ להסדרת התיישבות הבדואים בנגב". במסגרת התוכנית השערורייתית, תוביל הממשלה מהלך רחב של הסדרת תביעות בעלות של בדואים על הקרקעות בנגב וקידום אוכלוסיית הבדואים בעלות כוללת של למעלה ממיליארד ורבע ש"ח. ראשי המגזר הבדואי מתנגדים נחרצות לתוכנית, משום שהיא כוללת בתוכה לא רק גזר עצום אלא גם מקלון קטנטן - פינוי והקמה מוסדרת מחדש במימון הממשלה של חלק זעיר מתוך אלפי המאחזים הבלתי חוקיים, המכונים ע"י התקשורת 'כפרים בלתי מוכרים'. הממשלה "אמורה הייתה להצביע", אמרנו, משום שבסופו של דבר ההצבעה על התוכנית נדחתה. "סיבות טכניות", הגדירו זאת בלשכת ראש הממשלה.

 

אך אל דאגה. כמה שעות אחר כך, מצאו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק דרך מקורית להחזרת העוצמה והסמכותיות לממשלת ישראל ה-32, כאשר את השקט בהרי בנימין פילח באישון ליל קולם הרועש והאימתני של טרקטורים וכלי הריסה כבדים, מלווים במאות שוטרים כהי מדים, שעלו את כל הדרך אל ההר על מנת להשמיד עד היסוד שלושה בתי יהודים ביישוב. בתים של משפחות נורמטיביות, שומרות חוק, שראשיהן משרתים במילואים כבר שנים רבות. משפחות עם ילדים רכים, שאיבדו בתוך דקות ספורות את קורת הגג שלהן.

 

את הטרקטורים וכלי ההרס במגרון לא נהגו שוטרים. ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק, שניהם גם יחד, הם שאחזו בהגה, הם שלחצו על הדוושה והם שמחצו את הבתים עד כלות. כשממשלה שנבחרה על ידי הרוב בישראל, עומדת חסרת אונים מול מכת המדינה של הבניה הבלתי חוקית במיעוט הבדואי, מגדירה כ"צונאמי" מהלך פלסטיני חד צדדי חסר משמעות במקום למנף אותו לשינוי סדרי הכוחות באזור ומאבדת את האומץ להילחם על זכותה ההיסטורית והמשפטית לבנות ללא חשש ביהודה ושומרון, החלש – כלומר האזרח שומר החוק, הנאמן והציוני, הוא שמועלה כקרבן על מזבח אותו חוסר אונים.

תיאוריות קונספירטיביות רבות נשמעו בימים שלאחר ההרס במגרון – אולי מדובר בניסיון להרשים את האמריקנים כדי שימשיכו להיות חברים שלנו, אולי זהו ניסיון להסיט את תשומת הלב מהמחאה החברתית ועוד. אך אין זה באמת משנה. אין צורך בחיפוש מאולץ אחר דוגמאות להוכחת אוזלת ידם של ראש הממשלה ושר הביטחון – שהרי מדובר בממשלה שבנתה הכי פחות והקפיאה הכי הרבה את הבניה ביהודה ושומרון מאז מלחמת ששת הימים ואך טבעי שכעת היא כובשת גם את התואר המפוקפק – הממשלה שהרסה הכי הרבה בתים יהודיים ביהודה ושומרון.

 

ממשלתו הראשונה של בנימין נתניהו הוקמה בקיץ תשנ"ו. שנתיים וכמה חודשים אח"כ חתם נתניהו על הסכמי וואי, בניגוד גמור לעמדת מצביעיו וחבריו לממשלה. בהמשך נאלץ נתניהו לחדול מביצוע סעיפי ההסכם, בלחץ שריו, אך היה זה כבר מאוחר מדי וממשלתו קרסה.

 

את ממשלתו השנייה הקים נתניהו בחודש ניסן תשס"ט. מאז עברו שנתיים וכמה חודשים. טל"ח?

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד