תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

סלע קיומנו

הגדל

בנאום בכנס הרצליה דיבר ראש הממשלה בנימין נתניהו על הצורך החיוני להתחבר לאתרי המורשת הלאומית שבארץ ישראל: "התחברות למורשת, לציונות, לעברנו לעתידנו, פה בארץ אבותינו, ארץ ילדינו ונכדינו" – כלשונו". בהמשך לדברים אלו גיבשו במשרד ראש הממשלה רשימה של אתרי מורשת ברחבי הארץ שיטופחו ויתוקצבו על מנת לשמר ולפתח אותם, והתכוונו להביא אותה לאישור הממשלה ביום ראשון האחרון. במועצת יש"ע ובשדולת ארץ ישראל בכנסת הבחינו כי כי אתרים מרכזיים וראשונים במעלה ביהודה ושומרון כגון מערת המכפלה וקבר רחל לא מופיעים כלל במפת אתרי המורשת והחלו לפעול.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, שיגר ביום חמישי שעבר מכתב דחוף לראש הממשלה נתניהו ובו כתב לו כי: "רשימה של אתרי מורשת שאינה כוללת את מערת המכפלה וקבר רחל – מחטיאה לחלוטין את מטרתה. היא מטשטשת את הקשר של עם ישראל לארצו במקום להבהירו; היא משכיחה, חלילה, במקום להזכיר; היא מנתקת במקום לחבר". דיין קרא לראש הממשלה האחרון לתקן את המעוות הצורם כל כך ולכלול את מערת המכפלה ואת קבר רחל ברשימת אתרי המורשת שיטופחו". העתקים מהמכתב הועברו לכל שרי הממשלה, לח"כים חברי שדולת ארץ ישראל בכנסת, וכן לראשי הרשויות ביהודה ושומרון ולחברי הנהלת מועצת יש"ע. הדברים קיבלו הדים בכלי התקשורת ופורסמו בהבלטה. סיור של שדולת ארץ ישראל בכנסת שהיה מתוכנן להיות באזור גוש עציון קיבל תפנית של הרגע האחרון על רקע הדברים – והחליטו לפתוח את הביקור הפרלמנטארי דווקא במערת המכפלה בחברון – בזמן ישיבת הממשלה.

בדרך לחברון, באוטובוס  בו נסעו חברי הכנסת, אנשי מועצת יש"ע, אנשי חברון, יחד עם העוזרים הפרלמנטרים, הדוברים, וכתבים וצלמים – הגיעה הבשורה אותה השמיע יו"ר השדולה ויו"ר הקואליציה זאב אלקין: "ראש הממשלה החליט להוסיף לרשימה את מערת המכפלה וקבר רחל" – וכך הסיור שהיה בתחילה בעל אופי מחאתי, הפך להיות סיור חגיגי, ואת ההישג והניצחון ציינו המשתתפים על המדרגות המובילות אל קברי האבות והאמהות במערת המכפלה.

במערת המכפלה, יו"ר השדולה- ח"כ זאב אלקין הגיב  להחלטת הממשלה נתניהו להוסיף את מערת המכפלה וקבר רחל לתכנית המורשת הלאומית: "אנו שמחים על החלטתו של ראש הממשלה לכלול את קברי האבות בתכנית הלאומית. אנו נמשיך להיאבק  על הכנסתם של אתרי מורשת נוספים ביהודה ושומרון לתכנית המורשת הלאומית". הוא הוסיף: " כפי שניצחנו במאבק על מערת המכפלה וקבר רחל, נצליח גם להכניס את קבר יוסף בשכם ואתרים נוספים לתכנית. תכנית מורשת בלי האתרים ביהודה ושומרון, שהם לב המורשת ההיסטורית והיהודית שלנו אינה יכולה להפוך לתכנית של ממשלה לאומית בישראל".

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הוסיף כי "בוקר שנשא אופי של מאבק הסתיים בברכה. זהו הישג משמעותי והיסטורי לעם היהודי. אם מטרת התוכנית היא חיזוק החיבור עם ארץ אבותנו - אין ראויים ממערת המכפלה וקבר רחל לעמוד בראש הרשימה"

קבר רחל ומערת המכפלה הם השלב הראשון, ובהמשך עלינו לפעול להכללת אתרים נוספים ברשימת אתרי המורשת ובהם: תל-שילה, קבר יוסף, מקום מזבח יהושע בן נון בהר עיבל, שומרון העתיקה (סבסטיה), ואתרים נוספים – ערש התרבות היהודית, שבהם קם היהודי, שם התהלכו גיבורי התנ"ך, במקומות בהם צעדו אבות האומה. המקומות האלו הם נכסי צאן ברזל לא רק של המתיישבים ביהודה ושומרון. הם הסיפור של כל יהודי.

מי שחשב שמדובר רק במהלך בירוקראטי פנימי הופתע לגלות כי המהלך זוכה לביקורת חריפה בינלאומית, ולקואליציה בין אבו-מאזן להנייה אשר קראו למלחמה ולהצתת התפרעויות ופיגועים לנוכח ההכרזה על מערת המכפלה וקבר רחל כאתרי מורשת. המאבק הוא לא על שטחי נדל"ן, ולא על מספר אחוזים מהשטח. המאבק הוא מאבק עמוק, ערכי, ואידיאולוגי, על עצם קיומה של מדינת ישראל כמדינה ריבונית דמוקרטית ויהודית, מחוברת למסורת רבת הוד ועתיקת יומין, ששורשיה מתחילים מאבות האומה שהתהלכו בחבלי ארץ אלו, ביהודה ושומרון. המאבק הוא לא על גבעות טרשים, ועל סלעי אבן. זהו מאבק על סלע קיומנו

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד