תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

דרוש שינוי כיוון

הגדל

ראש הממשלה בנימין נתניהו נסע השבוע לסדרת פגישות בלונדון עם ראשי מדינות באירופה ועם השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל.

דווקא נתניהו, שיודע דבר או שניים על דיפלומטיה ועל חוקי המשחק במזרח התיכון, צריך להבין את החשיבות האסטרטגית שלא תסולא בפז בעמידה נחושה ישראלית על עמדותיה מול דרישות האמריקנים האירופאים והערבים. במזרח התיכון אתה חייב להראות עוצמה, חוזק ונחישות. ואילו מחוות, מתנות חינם, ורצון טוב מתפרשות כחולשה, ומזמינים עוד ועוד סחטנות ועוד לחצים.

זה נכון מול הערבים, זה נכון מול האמריקנים, זה נכון גם מול ראשי המדינות באירופה. עמדותיהם בנושא ברורות. די היה לראות השבוע את עלילת הדם בעיתון השוודי כדי להבין לאן נושבת שם הרוח כבר מזמן.

העמדות האנטי-ישראליות באירופה מתבטאות גם במימון ארגוני שמאל קיצוני הפועלים בצורה חתרנית במדינת ישראל כדי לפגוע באינטרסים החיוניים לביטחונה.

הדיבורים על האם תהיה הקפאת בנייה ומה יוקפא ומה לא הם לעג לרש. מאז כוננה הממשלה, לפני קרוב לחצי שנה, לא אושרה ולו בניית בית אחד ביהודה ושומרון, לא נסלל כביש, לא ננטע עץ. בעברית פשוטה, כבר חצי שנה שיש כאן הקפאת בנייה דה פקטו.

הממשל בישראל ויתר מראש וקרס נוכח הלחצים מבית ומחוץ, וממשיך את מדיניות הממשלה הקודמת בראשות אהוד אולמרט, כאילו לא היו כאן בחירות לפני מספר לא רב של חודשים. אלא שהפעם המציאות שונה. אולמרט לפחות הודיע שזו המדיניות שלו, והצהיר לאן מובילה הנהגתו. נתניהו, לעומת זאת, היה המתנגד החריף שלו. הוא זה שהצהיר בתצפית בבית אריה שיהודה ושומרון הן חומת המגן של מדינת ישראל. על סמך הצהרות אלו, ועל סמך ההבטחות למדיניות שונה, של חידוש פיתוח ההתיישבות ביהודה ושומרון לעומת הממשלות הקודמות, נבחר נתניהו בקולות בוחרי המחנה הלאומי לשלטון. אך לצערנו נתניהו בחודשי שלטונו מיישם את מדיניות 'שלום עכשיו'. מלבד הצהרות פומפוזיות וכוונות טובות נמצאים אנו במציאות של הקפאת בנייה מוחלטת – גם ביהודה ושומרון וגם בשכונות בירושלים, ושל חימום מנועים להריסת נקודות היאחזות ושכונות המכונות 'מאחזים'.

במבחן התוצאה בכל הקשור להתיישבות - נתניהו מבצע את מדיניות אולמרט ואפילו גרוע יותר, אם גם את המעט שנבנה בתקופת אולמרט בכוונתו להקפיא. בעוד שבתקופת אולמרט נבנו אלפים בודדים של יחידות דיור מדי שנה, מאז שנבחרה הממשלה הנוכחית מדובר על כ – 300 מבנים בלבד – חלקם שבנייתם החלה עוד בתקופת אולמרט. והאבסורד הגדול ביותר הוא שנתניהו משתבח בכך שהוא לא יקפיא את מה שאולמרט החל. גם הדיבורים על מתן אישור להמשך הבניה שהחלה כבר הם לא יותר מספין במקרה הטוב והונאה ואחיזת עיניים במקרה הרע. הבנייה היום ביש"ע היא בנייה פרטית שלא ניתן להפסיק אותה מבחינה חוקית. גם אובמה וגם נתניהו יודעים שלא ניתן להפסיק ולהקפיא את הבניה הזו. כשראש הממשלה היה יצחק רבין הוא הקפיא בניה שכבר החלה אך היה זה כאשר דובר בהתחלות בניה ממשלתיות ולכן ניתן היה לפעול בדרך זו על ידי חקיקה מתאימה, אך כעת, כשמדובר בבניה פרטית אין כל יכולת חוקית לנהוג כן. אין כאן שום הישג. יש כאן רק כישלון שהוא ההסכמה להקפאה.  

עלינו לפעול ולעשות הכל על מנת לבטל את הגזרות הללו. יש בממשלה לא מעט שרים שמבינים את האיוולת שבמעשי ההקפאה, ובמועצת יש"ע יחד עם המועצות עמלים להביא שרים בכירים לסיורים בעומק השטח על מנת להמחיש את הגזירות ואת טבעת החנק שסביב ההתיישבות.

עלינו לדרוש מנבחרי הציבור שלנו, מהממשלה ומההנהגה הנוכחית שנבחרה באצבעות מצביעי המחנה הלאומי לקיים דיון על דרכה של הממשלה, ולהביא אותם לדרוש שינוי של מאה ושמונים מעלות. לא עוד הקפאה וחנק, אלא פריחה, צמיחה, התרחבות, התחדשות, וחיים.

 

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד