תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בין רבנות להתיישבות

הגדל

בסוף השבוע האחרון התקיים ביקור חיזוק והזדהות של הרבנות הראשית ביהודה ושומרון. הרבנים הראשיים לישראל יחד עם חברי מועצת הרבנות הראשית סיירו בבנימין ובשומרון, ואף קיימו ישיבת מועצת רבנות מיוחדת באלון מורה. בפתח הישיבה נשאו דברים ראש המועצה אזורית שומרון גרשון מסיקה, ויו"ר מועצת יש"ע דנין דיין. בחרנו השבוע להציג קטעים מתוך דבריו של יו"ר מועצת יש"ע, בפני מועצת הרבנות הראשית לישראל:

"כבוד הרבנים הראשים לישראל, חברי מועצת הרבנות הראשית, ראש ישיבת אלון מורה ורב היישוב, הרב אליקים לבנון, ראש המועצה האזורית שומרון מר גרשון מסיקה, מכובדיי.

ביקור הרבנים הראשיים וחברי מועצת הרבנות הראשית ביו"ש אינו "עוד" ביקור., בימים אלו אנחנו מביאים אח"מים ואישי ציבור רבים לסיורים בהתיישבות, ועדיין הביקור הזה בעיני, ואני סבור שאני מייצג בכך את מרבית המתיישבים, הוא מרגש במיוחד. הוא ביקור מרגש במיוחד כי הוא מגלם שני היבטים מרכזיים שהם בליבה של ההתיישבות היהודית המתחדשת בחבלי ארץ אלה.

מחד, ביקור מועצת הרבנות הראשית  מגלם את הפן הרוחני. שהרי אם נטלת  מן ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון את המימד הרוחני, היהודי, האמוני, את חיבורה למקורות של עם ישראל –היא מאבדת את ייחודה והופכת עלה נידף ברוח. מימד זה הוא ההופך אותה מסתם מעשה התיישבות למפעל מושרש במסגרת שיבת עם ישראל לארצו. הדבר בא לידי ביטוי מוחשי כאשר עמדו הרבנים במצפה אילן (ע"ש סגן אילן גבאי הי"ד באלון מורה) וצפו אל עבר מסלול כניסתם של בני ישראל לארץ, מסלול הזרוע היום בנקודות התיישבות יהודית.

אך הרבנות הראשית גם מייצגת את הממלכתיות היהודית המתחדשת שגאה ביהדותה ואינה מתנצלת עליה. וכך גם ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. היא נדבך מרכזי בחידוש העצמאות היהודית בארץ ישראל לאחר אלפיים שנה. כמו הרבנות הראשית, כך גם מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון הוא גורם בלתי נפרד ממדינת ישראל ונוטל חלק בכל היבטי החיים של המדינה.

כבוד חברי מועצת הרבנות הראשית, בשלוש השנים האחרונות נאצלה ההתיישבות להתמודד עם קשיים רבים, כאשר נמנע ממנה על-ידי הממשלה לבנות בתים ומבני ציבור, ולפתח כראוי את היישובים. רק כדי לסבר את האוזן, על מנת שנוכל להקים גן ילדים או להרחיב שכונה או אפילו לסגור מרפסת אנחנו צריכים לפחות שש פעמים את חתימתו של שר הביטחון. הגזרות נגד ההתיישבות היו קשות, אבל אנחנו מקווים שאנחנו נמצאים ברוך ה' בפתחה של תקופה חדשה בה ניתן יהיה לחזור ולפתח את ההתיישבות היהודית ביש"ע.

לסיום אני רוצה לציין נקודה נוספת, והיא העיקרית בעיני. למרות כל הקשיים והמכשולים שהושמו בפניה הצליחה ההתיישבות להתגבר ולעמוד מול האתגרים, ולהמשיך לגדול ולהתבסס.

את הדברים הבאים אני אומר על דעתי. לפני שלוש שנים עלתה לשלטון ממשלה שנבחרה על סמך מצע מפורש שדגל בנסיגה מיהודה ושומרון ועקירה של רבבות או מאות אלפים מבתיהם. בחלוף שלוש שנים, הממשלה הזו היא שחלפה מן העולם ואילו באותה תקופה נוספו ביש"ע קרוב לחמישים אלף יהודים, והאוכלוסייה נושקת ל-300,000 יהודים. כלומר, מאז שאהוד אולמרט עלה לשלטון ועד היום שבו הוא הודיע על פרישתו, גדלה ההתיישבות בעוד עשרות אלפי ישראלים שקבעו את ביתם ומשכנם, כאן, ביהודה ושומרון. למרות הקשיים, למרות הקפאות הבנייה. זהו הדבר שמבטא את הכיוון אליו אנו צועדים ונמשיך לצעוד ביתר שאת, ואני בטוח שאם כך היה בממשלה שיחסה להתיישבות היה קר ומנוכר, הרי שבממשלה שאנו תקווה כי חבריה יהיו בעלי יחס חם ואוהד למפעל ההתישבות ביש"ע – על אחת כמה וכמה.

שוב, אני מודה לכם, הרבנים הראשיים וחברי מועצת הרבנות הראשית על הביקור המרגש המחזק והמעודד, ומודה לכל העוסקים במלאכה על מנת שהביקור הזה ייצא לפועל".

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד