תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חוזרים לעזה

הגדל

השבוע התראיין האלוף במילואים יעקב עמידרור ביומן הבוקר ברשת ב' על פעילות צה"ל ברצועה למול ירי הטילים על שדרות אשקלון והסביבה. עמידרור, שהיה ראש חטיבת המחקר באמ"ן הציג עמדה נחושה והחלטית: פעילות חד-פעמית בכניסות ספורות למבצעים נקודתיים לחבל עזה לא ישיגו דבר. הסיכוי היחיד לנצח את הטרור זה להיכנס שוב לחבל עזה, ולקיים במקום שליטה ביטחונית ישראלית מלאה של צה"ל וגופי הביטחון. לדבריו "אף אחד בעולם עוד לא מצא דרך לעצור טרור בלי לכבוש מחדש את השטח".

 

אריה גולן: נשמע דעה צבאית, איתנו האלוף במילואים יעקב עמידרור, בוקר טוב לך.

האלוף מיל. יעקב עמידרור : בוקר מצוין.

אריה גולן : היית אומר הבוקר שבעצם מבצע "חורף חם" מוצה

האלוף מיל. יעקב עמידרור : יכול להיות שלכוחות לא נשאר מה לעשות במקום שהם היו, אבל המבצע כשלעצמו  התרומה שלו להפסקת הקאסם או ירי הגראדים על אשקלון היא כמעט אפסית.

אריה גולן : אז מה עכשיו  צריך לעשות?

האלוף מיל. יעקב עמידרור : מה שצריך היה לעשות מלכתחילה, לא לעצור את המבצע להמשיך את המומנטום שלו, הכניסות והיציאות האלה  הן חסרות ערך לחלוטין, הם לא יתרמו שום דבר להפסקת הקאסמים, או להפסקת ירי הגראדים, זה יותר נוח למחליטים כי הם לכאורה לא מחליטים  על מבצע גדול, אבל הם גם לא עוזרים לא לתושבי שדרות ולא  לתושבי  אשקלון.

אריה גולן : בלי מבצע גדול, אותה פעולה גדולה זה לא ילך אתה אומר?

האלוף מיל. יעקב עמידרור : בלי מבצע גדול ובלי פעולה גדולה זה  לא ילך.  תראו הרי יש לנו   ניסיון  אנחנו רק לא אוהבים אותו,   כי הוא נוגד את תפיסות העולם  של חלק מהאנשים, אנחנו סבלנו מטרור מתמשך ביו"ש במשך שנה וחצי והצלחנו להפסיק אותו רק אחרי שכבשנו מחדש את יו"ש.  אבל היות וזה לא תואם את תפיסת העולם הפוליטית של חלק מהאנשים,  גם בתקשורת וגם בפוליטיקה הישראלית אז הם מעדיפים לעצום  עיניים ולהגיד אין דבר כזה. אבל זאת הדרך היחידה. אף אחד בעולם עוד לא מצא דרך   לעצור טרור בלי לכבוש מחדש את השטח

אריה גולן : דיברת על הצורך לחזור ולכבוש מחדש את רצועת עזה.  אתה מציע לחזור לעזה, בעצם להישאר שם  עוד לשנים רבות עם כל האחריות למיליון וחצי הפלשתינים שחיים שם?

האלוף מיל. יעקב עמידרור : מה שאני אומר שכל פתרון אחר הוא פשוט לא פתרון, אז אולי זה רע מאוד לחזור לעזה אבל יש לי חבר לא עלינו שחלה בסרטן ואמרו לו שהוא צריך לכרות את הרגל, הוא לא אהב את זה אבל הוא הבין שזה הפתרון היחיד וכל פתרון אחר הוא יותר גרוע,  וצריך להבין אנחנו משקרים את עצמנו.

אריה גולן : אתה יודע שהמשל זה גם יכול לעבוד הפוך

האלוף מיל. יעקב עמידרור : ללא ספק, הוא תמיד יכול.

אריה גולן : כלומר להיפטר מעזה כדי להישאר אולי במקומות אחרים

האלוף מיל. יעקב עמידרור : אבל את זה ניסינו,   הרי יצאנו מעזה פעמיים, פעם אחת אחרי הסכמי אוסלו ופעם שנייה יצאנו מכל רצועת עזה ונתנו אותה לפלשתינים. את השיטה הזו ניסינו כבר, וצריך לזכור לפני שיצאנו מעזה ב-1994  לא נפלה אף פצצת מרגמה על שדרות ולא  נורתה אף קטיושה על אשקלון ותשאל את עצמך למה לא יורים עכשיו על כפר סבא, הרי כפר סבא קרובה לקלקיליה   יותר מאשר שדרות לעזה?

אריה גולן : אתה יודע שעל זה משיבים שהקאסמים נורו , מרצועת עזה  לעבר מדינת ישראל,  גם שהיינו

האלוף מיל. יעקב עמידרור : לא נכון

אריה גולן : עם הצבא ועם המתנחלים בתוך הרצועה

האלוף מיל. יעקב עמידרור : לא נכון, לא נכון היסטורית לפני שיצאנו ב-94 לא נורתה אף

אריה גולן : אני מדבר על שנת   2000 ואילך.

האלוף מיל. יעקב עמידרור : בשנת  2000 לא היינו בעזה, היינו רק סביב הישובים הישראלים, אני לא מדבר על ההתנתקות, אני מדבר על היציאה מעזה בשנת 94 בעקבות הסכמי אוסלו.  ואנשים מרמים את עצמם לפני שיצאנו מעזה ב-94 לא נורה אף קאסם  על מדינת ישראל, אף מרגמה על שדרות  ותשאל את עצמך את השאלה הפשוטה  למה לא יורים עכשיו מקלקיליה על כפר סבא, הרי זה שבע מאות מטר מרחק, והסיבה לכך היא פשוטה,  כי כבשנו מחדש את יהודה ושומרון ולא כבשנו מחדש את עזה. הבעיה  לא התחילה בהתנתקות החד-צדדית, ההתנתקות "רק" תרמה את הגראדים במקום הקאסמים  בעקבות היציאה מציר פילדלפי, אבל הקאסמים התחילו אחרי שאנחנו נסוגונו מעזה בעקבות הסכם אוסלו ב-1994 ואת זה צריך לבטל כמו שביטלנו את זה ביו"ש. אלא אם כן זה כל כך  קשה עד שאנחנו מעדיפים שימשיכו לירות   על שדרות ועל האשקלון ובעתיד הלא רחוק אני מציע גם לתושבי   אשדוד להכין את המקלטים משום שזה התהליך שהולך וקורה. הגראדים הנוכחיים מגיעים רק עד אשקלון הגראדים הבאים יגיעו עד נתיבות ואלה שאחריהם יגיעו עד אשדוד זה הטווח הטבעי של הגראד, 22 ק"מ.

אריה גולן : אחד לנתיבות כבר הגיע...

האלוף מיל. יעקב עמידרור : 22 ק"מ זה עד צומת עד הלום ואתם ואלה שטוענים לא אומרים את האמת לציבור, יצאנו מעזה ב-1994 וב-1994   התחיל התהליך שסופו  הוא ירי הקטיושות על אשקלון היציאה החד צדדית בשנת 2005 תרמה  את היכולת להביא פנימה לא רק קאסמים אלא גם גראדים, לא רק קלצ''ניקובים אלא גם  טילים נגד מטוסים ונגד טנקים,   אין ספק שהיא תרמה אבל התחלת התהליך שהביא לכך הוא  ב-1994.

אריה גולן : אני חושב שהדגשת את זה הדגש היטב.

האלוף מיל. יעקב עמידרור : ואת זה צריך להחזיר אלא אם כן רוצים  שהמצב יימשך.   ושיהיה ברור המבצע הזה יוצג ויתפס על ידי תושבי עזה ככישלון שלנו לא ככישלון של החמאס.

אריה גולן : הם כבר  עושים את זה

האלוף מיל. יעקב עמידרור : לא חשוב מה המדווחים שלכם יאמרו, זה ייתפס ככישלון שלנו,  כי אנחנו נכנסנו ויצאנו  ולא עשינו שום דבר. מחר בבוקר אם החמאס רוצה, למה מחר בבוקר, הבוקר, אם החמאס רוצה  הוא יכול לחזור לאותה כמות קאסמים וגראדים שהוא ירה לפני המבצע, אז בשביל מה המבצע?

אריה גולן : הוא עשה את זה אתמול גם בזמן המבצע, אני מודה לך

האלוף מיל. יעקב עמידרור : אז בשביל מה המבצע?

אריה גולן : יעקב   עמידרור אלוף במילואים אני מודה לך, בוקר טוב.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד