תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

יקיר

חידוש סללית חוצה ואדי קנה על ידי משרד הביטחון איפשר את הקמת גוש הישובים יקיר נופים ועמנואל באיזור נידח ובלתי מיושב.


מספר תושבים: כ 245 משפחות, מתוכנן ל800 משפחות

מיקום מרכז השומרון

מקור השם : מהכתוב בירמיהו " הבן יקיר לי אפרים", ולזכרו של הטיס חיל האויר , יקיר נוה ז"ל שנפל במילוי תפקידו ולא הובא לקבר ישראל.

שנת הקמה:1981, תשמ"א

כתובת:, ד.נ לב השומרון מיקוד: 44843

טלפון: 09-7923243

פקס:  09-7923025

מייל : yakir@yakir.org.il
  
 
אופי הישוב: קהילתי, דתי

קצת היסטוריה: נוסד באדר א' תשמ"א, (פברואר 1981), ע"י גרעין של משפחות דתיות, שהתארגנו להקמת ישוב קהילתי דתי במערב השומרון, במטרה ליישב אזור ריק מיהודים וליצור חברה ערכית. האיתור נקבע ע"י אורי בראון ז"ל.חידוש סלילת חוצה ואדי קנה על ידי משרד הביטחון, איפשר את הקמת גוש היישובים: יקיר, נופים ועמנואל באזור נידח ובלתי מיושב. נחל קנה הזורם מצפון ליקיר היה הגבול בין נחלת שבטי מנשה (מצפון לנחל) ואפרים (מדרום). "וירד הגבול נחל קנה... נגבה לאפרים וצפונה למנשה" (יהושע י"ז). בעמק הנחל יש מעיינות שופעים, פלגי מים, צמחיה טבעית והתנחלות כמה משפחות ערביות מהכפר דיר איסתיא בכפר-בת קטן.בנחל קנה וסביבותיו ההרריים והמיוערים הסתתרו כנופיות פורעים ערביים בשנות ה - 30. מכאן היו מגיחים למישור החוף, תוקפים יהודים ובריטים וחוזרים ומסתתרים בשטח שלא הייתה אליו גישה לכלי רכב, עד שבשנת 1939 פרצו הבריטים דרך עפר מדיר- איסתיא לג'ינספוט שחצתה את ואדי קנה. על דרך זו נסלל הכביש החדש, שהביא את ההתיישבות היהודית לאזור הפרוע והלא ידוע.

 
תיירות: נחל קנה העמוק והמפותל מצפון ליקיר הינו מהיפים בנחלי השומרון. בגבעות משני עבריו ובמדרונותיו, נשתמר חורש ים תיכוני מפותח של אלון מצוי ואלה ארצישראלית. כל האזור הינו שמורת טבע אחת גדולה הכוללת בתוכה גם את שמורת הטבע של ג'בל עברד ליד נופים. בשמורה מסלולי הליכה רבים, המפורסם שבהם, לאורך אפיק הנחל מקרני שומרון לעמנואל.

תאור גיאוגרפי: מיקומו של היישוב במערב השומרון ליד הכביש המחבר את דרך חיים (כביש חוצה שומרון) עם כביש כפר-סבא-קלקיליה-שכם, על הרכס הדרומי של ואדי קנה.  


איך מגיעים:  כביש מס' 5066 - מצומת חרס(צומת יקיר הגדול),כביש 506/ 505 צפונה אל צומת 5066 / 506

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד

GUI: Grid_1.asp
close